Wypadek drogowy w Belgii

Wypadek drogowy w Belgii

Jak się zachować po wypadku drogowym w Belgii?

Jeżeli będziesz uczestnikiem lub obserwatorem wypadku drogowego, bezwzględnie wezwij policję lub pogotowie ratunkowe (jeżeli wymaga tego sytuacja) na miejsce zdarzenia. Ważne jest udzielenie pomocy uczestnikom wypadku oraz zabezpieczenie mienia poszkodowanych.
W przypadku niewielkich kolizji przydatne będą zdjęcia wypadku i uszkodzeń. Nie zawsze możliwe jest pozostawienie samochodów na drodze z uwagi na powstające korki.
Jeżeli Ty lub Twoi bliscy wymagają leczenia po wypadku – powinieneś udać się do szpitala lub na pogotowie.

Dowody winy sprawcy wypadku

Aby skutecznie dochodzić swoich praw od sprawcy szkody, niezbędne jest zabezpieczenie dowodów winy. W przypadku ciężkich wypadków na miejsce przyjeżdża policja i pogotowie. Warto zapisać namiary na komisariat lub poprosić policjanta o kopię notatki z wypadku.
W trakcie kontynuowania leczenia warto zebrać dokumentację szkody osobowej, która jest zawsze podstawą do udowodnienia rozmiaru krzywdy psychicznej czy fizycznej.

Kto wypłaca odszkodowanie po wypadku drogowym w Belgii?

W obecnych czasach standardem jest obowiązek posiadania ubezpieczenia OC przez właścicieli pojazdów. W przypadku szkody na innym pojeździe lub szkody osobowej (uczestnicy wypadku doznali obrażeń fizycznych lub psychicznych) poszkodowani mogą uzyskać rekompensatę od ubezpieczyciela. Jeżeli sprawca nie ubezpieczył swojego pojazdu wówczas odszkodowanie wypłaci fundusz gwarancyjny (tak jak w Polsce – UFG).

Czy warto samemu dochodzić odszkodowania?

Poszkodowany nie ma obowiązku korzystania z usług profesjonalnej firmy odszkodowawczej czy adwokata aby uzyskać należne odszkodowania. Nie mniej jednak brak profesjonalnego wsparcia prawnego może spowodować, iż poszkodowany nie wywalczy odszkodowania w należnej wysokości lub pominie część roszczeń.
Pomoc w Belgii będzie również konieczna gdy sprawa znajdzie finał w sądzie i poszkodowany będzie potrzebował adwokata aby udowodnić swoją szkodę.

Belgijski adwokat – gwarancja pomocy na najwyższym poziomie

Część poszkodowanych chcąc uzyskać pomoc po wypadku decyduje się na usługi firm, które nie są w stanie zapewnić profesjonalnego pełnomocnika – również w sądzie. Jeżeli wypadek miał miejsce w Belgii, tylko belgijski prawnik będzie w stanie skutecznie reprezentować poszkodowanego. Belgijskie prawo cywilne, obejmujące również ubezpieczenia i odszkodowania, jest odmienne w procedurze i szczegółach od prawa polskiego. Dotyczy to również procesu sądowego, który w wielu przypadkach jest konieczny aby odzyskać odszkodowanie.
Campter gwarantuje swoim Klientom udział adwokata w Belgii w postępowaniu odszkodowawczym od początku do końca – od zgłoszenia szkody na etapie przedsądowym po postępowanie sądowe.

Za co odszkodowanie w Belgii?

Poszkodowany w Belgii może uzyskać odszkodowanie za wszelkie straty doznane w wypadku:

  • szkody osobowe (obrażenia fizyczne i psychiczne)
  • szkody majątkowe (zniszczony samochód, ubrania, rzeczy osobiste, telefon, komputer laptop)
  • koszty leczenia i rehabilitacji
  • wszelkie inne koszty poniesione na skutek wypadku.

Jeżeli szukasz konsultacji – zadzwoń do nas, ocenimy Twoją sprawę i pomożemy uzyskać dla Ciebie odszkodowanie!