Stosowne odszkodowanie

Stosowne odszkodowanie, sprecyzowane w art. 446.§ 3. Kodeksu Cywilnego, umożliwia bliskim osoby zmarłej dochodzenie jednorazowego świadczenia z tytułu pogorszenia sytuacji życiowej.

Stosowne odszkodowanie z tytułu pogorszenia sytuacji życiowej

Art. 446.§ 3. Sąd może ponadto przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego stosowne odszkodowanie, jeżeli wskutek jego śmierci nastąpiło znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej.

Zgodnie z powyższym artykułem osoby bliskie (rodzina, narzeczona, mąż, żona, dzieci, a także osoby bliskie – niezaliczone do rodziny) zmarłego na skutek wypadku mają prawo do ubiegania się o stosowne odszkodowanie – tylko w sytuacji, gdy dojdzie do pogorszenia ich sytuacji majątkowej i życiowej po śmierci bliskiej osoby.

Jeżeli na skutek wypadku zginął jedyny żywiciel rodziny, mąż i ojciec 3 dzieci – wszystkie te osoby mają prawo do stosownego odszkodowania. Konieczne jest udowodnienie pogorszenia się sytuacji finansowej osób bliskich po śmierci poszkodowanego. Jeżeli zmarły pracował i mieszkał sam, a o stosowne odszkodowanie będzie chciał wystąpić jego ojciec i matka – osoby te muszą udowodnić, że zmarły wspierał je finansowo. Jeżeli w wypadku zmarła babcia, którą utrzymywał wnuk – nie będzie on miał możliwości uzyskania stosownego odszkodowania.

Stosowne odszkodowanie jest roszczeniem:

    Zostaw wiadomość, oddzwonimy.

    Twoje dane są u nas bezpieczne.

    Najczęstsze pytania - stosowne odszkodowanie

    Jak wysokie są koszty pomocy prawnej?

    Dzięki możliwości uzyskania bezpłatnej pomocy prawnej dla zarabiających miesięcznie mniej niż 26 666 NOK (osoba samotna) lub 40 833 NOK (współmałżonkowie lub mieszkający razem) poszkodowany nie ponosi kosztów obsługi prawnej. W przypadku przewyższenia progu dochodowego koszty prawne są ustalane indywidualnie do sprawy. Koszt postępowania sądowego może być znaczny, więc korzystniej zakończyć postępowanie polubownie.

    Co można zyskać korzystając z pomocy adwokata na miejscu?

    Korzystając z pomocy adwokata lub pełnomocnika w Norwegii przy dochodzeniu odszkodowania można uzyskać bezpłatną analizę prawną sprawy, zgłoszenie wszelkiego rodzaju świadczeń oraz zwrot kosztów pomocy prawnej, co daje 100% odszkodowania. Równocześnie adwokat doradzi, jakie dokumenty są konieczne, aby uzyskać zwrot wszystkich kosztów i adekwatną kwotę zadośćuczynienia. Adwokat pomoże także w kontakcie z NAV, odwoła się od ich decyzji lub pozyska niezbędną dokumentację. Równocześnie przeprowadzi także postępowanie reklamacyjne przed ubezpieczycielem, wynegocjuje korzystną ugodę lub skieruje sprawę do sądu, jeśli zaistnieje taka konieczność. To kompleksowa pomoc w dochodzeniu odszkodowania za wypadek w Norwegii.

    Czy można kontynuować leczenie powypadkowe w Polsce?

    W przypadku szkód komunikacyjnych nie ma znaczenia czy leczenie powypadkowe odbywa się w Norwegii, czy w Polsce. Ważne, aby pierwsza konsultacja medyczna nastąpiła w ciągu 72h od wypadku (lub najszybciej jak to możliwe). Wypadki przy pracy wymagają jednak uzyskania zgody NAV na wyjazd z kraju i kontynuację leczenia w Polsce. Bez takiej zgody może nastąpić wstrzymanie wypłaty świadczenia chorobowego po wypadku.

    Nasze porady ubezpieczeniowe

    Dowiedz się jak dochodzić odszkodowań po wypadku z naszych materiałów wideo.

    Campter Odszkodowania

    Dochodzenie odszkodowań po wypadkach za granicą. Wypadki i odszkodowania w Holandii. Skonsultuj bezpłatnie swój wypadek.

    NASI PARTNERZY
    ZOBACZ NAS NA:
    KONTAKT

    © 2024 Campter Odszkodowania. Wszelkie prawa zastrzeżone.

      Twoje dane są u nas bezpieczne.

        Twoje dane są u nas bezpieczne.