Zadośćuczynienie

Przepisy prawa pozwalające dochodzić zadośćuczynień zostały określone w kilku osobnych paragrafach Kodeksu Cywilnego i dają podstawę do dochodzenia roszczeń w różnych przypadkach.

Art. 445§1. W wypadkach przewidzianych w artykule poprzedzającym sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.
§2. Przepis powyższy stosuje się również w wypadku pozbawienia wolności oraz w wypadku skłonienia za pomocą podstępu, gwałtu lub nadużycia stosunku zależności do poddania się czynowi nierządnemu.
§3. Roszczenie o zadośćuczynienie przechodzi na spadkobierców, tylko wtedy gdy uznane zostało na piśmie albo gdy powództwo zostało wytoczone za życia poszkodowanego.

Art. 445 §1 KC wprowadza zadośćuczynienie za krzywdę fizyczną, psychiczną lub moralną na osobie. W przypadku uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia poszkodowanemu należy się odpowiednia suma tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Zadośćuczynienie jest świadczeniem osobistym (przynależnym poszkodowanemu) i jednorazowym (niemożliwe jest przyznanie/zasądzenie zadośćuczynienia w formie miesięcznej renty). Przyznana i wypłacona kwota pieniężna ma stanowić ekwiwalent za poniesioną przez poszkodowanego szkodę niemajątkową.
Zadośćuczynienie powinno kompensować poszkodowanemu doznane przez niego ból i cierpienia fizyczne oraz psychiczne a także ewentualną utratę radości życia.

Czynniki wpływające na wysokość zadośćuczynienia za szkodę osobową to:

Zadośćuczynienie po stracie osoby bliskiej

Roszczenie zadośćuczynienia po śmierci bliskiej osoby dochodzone jest na podstawie dwóch różnych przepisów prawa, w zależności od daty zdarzenia. Kodeks Cywilny określa je w poniższych paragrafach.

Art. 446.§4. Sąd może także przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

Powyższy przepis został wprowadzony do Kodeksu Cywilnego nowelizacją ustawy z dnia 30.05.2008 r., lecz jego obowiązywanie nastąpiło po dniu 2.08.2008 r.

Dla spraw sprzed 2.08.2008 r. podstawa prawna roszczenia zadośćuczynienia opiera się o art. 24 § 1 KC.

Art. 24. § 1.  Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. 

Kto ma prawo do zadośćuczynienia po śmierci bliskiej osoby:

Wysokość zadośćuczynienia

Wysokość zadośćuczynienia zależna jest m.in. od doznanego uszczerbku natury psychicznej i fizycznej przez osobę poszkodowaną lub uprawnioną do zadośćuczynienia po śmierci bliskiej osoby. Zgodnie z orzecznictwem sądowym zadośćuczynienie powinno wyrażać ekonomicznie odczuwalną wartość majątkową.

    Zostaw wiadomość, oddzwonimy.

    Twoje dane są u nas bezpieczne.

    Najczęstsze pytania - roszczenie zadośćuczynienia

    Jak wysokie są koszty pomocy prawnej?

    Dzięki możliwości uzyskania bezpłatnej pomocy prawnej dla zarabiających miesięcznie mniej niż 26 666 NOK (osoba samotna) lub 40 833 NOK (współmałżonkowie lub mieszkający razem) poszkodowany nie ponosi kosztów obsługi prawnej. W przypadku przewyższenia progu dochodowego koszty prawne są ustalane indywidualnie do sprawy. Koszt postępowania sądowego może być znaczny, więc korzystniej zakończyć postępowanie polubownie.

    Co można zyskać korzystając z pomocy adwokata na miejscu?

    Korzystając z pomocy adwokata lub pełnomocnika w Norwegii przy dochodzeniu odszkodowania można uzyskać bezpłatną analizę prawną sprawy, zgłoszenie wszelkiego rodzaju świadczeń oraz zwrot kosztów pomocy prawnej, co daje 100% odszkodowania. Równocześnie adwokat doradzi, jakie dokumenty są konieczne, aby uzyskać zwrot wszystkich kosztów i adekwatną kwotę zadośćuczynienia. Adwokat pomoże także w kontakcie z NAV, odwoła się od ich decyzji lub pozyska niezbędną dokumentację. Równocześnie przeprowadzi także postępowanie reklamacyjne przed ubezpieczycielem, wynegocjuje korzystną ugodę lub skieruje sprawę do sądu, jeśli zaistnieje taka konieczność. To kompleksowa pomoc w dochodzeniu odszkodowania za wypadek w Norwegii.

    Czy można kontynuować leczenie powypadkowe w Polsce?

    W przypadku szkód komunikacyjnych nie ma znaczenia czy leczenie powypadkowe odbywa się w Norwegii, czy w Polsce. Ważne, aby pierwsza konsultacja medyczna nastąpiła w ciągu 72h od wypadku (lub najszybciej jak to możliwe). Wypadki przy pracy wymagają jednak uzyskania zgody NAV na wyjazd z kraju i kontynuację leczenia w Polsce. Bez takiej zgody może nastąpić wstrzymanie wypłaty świadczenia chorobowego po wypadku.

    Nasze porady ubezpieczeniowe

    Dowiedz się jak dochodzić odszkodowań po wypadku z naszych materiałów wideo.

    Campter Odszkodowania

    Dochodzenie odszkodowań po wypadkach za granicą. Wypadki i odszkodowania w Holandii. Skonsultuj bezpłatnie swój wypadek.

    NASI PARTNERZY
    ZOBACZ NAS NA:
    KONTAKT

    © 2024 Campter Odszkodowania. Wszelkie prawa zastrzeżone.

      Twoje dane są u nas bezpieczne.

        Twoje dane są u nas bezpieczne.