Odszkodowanie za śmierć

Odszkodowania za śmierć bliskiej osoby, która wspierała finansowo uprawnionego do roszczeń przysługują na podstawie art. 446. § 3. kodeksu cywilnego:

Art. 446.§ 3. Sąd może ponadto przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego stosowne odszkodowanie, jeżeli wskutek jego śmierci nastąpiło znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej.

Jednorazowe stosowne odszkodowanie z tytułu pogorszenia sytuacji życiowej członka rodziny, pozostającego na utrzymaniu zmarłego przyjmuje wartość od 10 tys. do nawet 40 tys. zł.

Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie za śmierć?

Kto może się ubiegać o odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby?

O odszkodowania mogą ubiegać się członkowie rodziny zmarłego – jego małżonek, dzieci, dziadkowie, a także partner życiowy. W dochodzeniu stosownego odszkodowania niezmiernie istotne jest udowodnienie finansowego wsparcia zmarłego. Tylko aspekt finansowy relacji bliskich ze zmarłym ma znaczenie dla uznania roszczenia.

O stosowne odszkodowanie można ubiegać się po każdym wypadku, który spowodowany był winą osoby trzeciej. Odszkodowanie wypłaci ubezpieczyciel lub sprawca wypadku z własnej kieszeni. Kancelaria podejmuje analizy wypadków ze skutkiem śmiertelnym – wypadków drogowych, w rolnictwie, błędów medycznych, wypadków przy pracy czy wypadków za granicą.

Dokumentacja szkody za śmierć

Aby udowodnić swoje roszczenia bliscy zmarłego powinni zebrać dokumentację przedstawiającą wsparcie finansowe. Zmarły powinien wspierać rodzinę poprzez wpłaty na konto (niezbędne będą wyciągi bankowe), płatności rachunków, zakupów spożywczych, płatności za czesne i kształcenie dzieci. Oczywiście ponad niniejszą dokumentację poszkodowani powinni udowodnić, że zmarły zginął z winy osoby trzeciej i nie ponosi odpowiedzialności za wypadek.

  Zostaw wiadomość, oddzwonimy.

  Twoje dane są u nas bezpieczne.

  Najczęstsze pytania - odszkodowanie za śmierć

  Jak wysokie są koszty pomocy prawnej?

  Dzięki możliwości uzyskania bezpłatnej pomocy prawnej dla zarabiających miesięcznie mniej niż 26 666 NOK (osoba samotna) lub 40 833 NOK (współmałżonkowie lub mieszkający razem) poszkodowany nie ponosi kosztów obsługi prawnej. W przypadku przewyższenia progu dochodowego koszty prawne są ustalane indywidualnie do sprawy. Koszt postępowania sądowego może być znaczny, więc korzystniej zakończyć postępowanie polubownie.

  Co można zyskać korzystając z pomocy adwokata na miejscu?

  Korzystając z pomocy adwokata lub pełnomocnika w Norwegii przy dochodzeniu odszkodowania można uzyskać bezpłatną analizę prawną sprawy, zgłoszenie wszelkiego rodzaju świadczeń oraz zwrot kosztów pomocy prawnej, co daje 100% odszkodowania. Równocześnie adwokat doradzi, jakie dokumenty są konieczne, aby uzyskać zwrot wszystkich kosztów i adekwatną kwotę zadośćuczynienia. Adwokat pomoże także w kontakcie z NAV, odwoła się od ich decyzji lub pozyska niezbędną dokumentację. Równocześnie przeprowadzi także postępowanie reklamacyjne przed ubezpieczycielem, wynegocjuje korzystną ugodę lub skieruje sprawę do sądu, jeśli zaistnieje taka konieczność. To kompleksowa pomoc w dochodzeniu odszkodowania za wypadek w Norwegii.

  Czy można kontynuować leczenie powypadkowe w Polsce?

  W przypadku szkód komunikacyjnych nie ma znaczenia czy leczenie powypadkowe odbywa się w Norwegii, czy w Polsce. Ważne, aby pierwsza konsultacja medyczna nastąpiła w ciągu 72h od wypadku (lub najszybciej jak to możliwe). Wypadki przy pracy wymagają jednak uzyskania zgody NAV na wyjazd z kraju i kontynuację leczenia w Polsce. Bez takiej zgody może nastąpić wstrzymanie wypłaty świadczenia chorobowego po wypadku.

  Nasze porady ubezpieczeniowe

  Dowiedz się jak dochodzić odszkodowań po wypadku z naszych materiałów wideo.

  Campter Odszkodowania

  Dochodzenie odszkodowań po wypadkach za granicą. Wypadki i odszkodowania w Holandii. Skonsultuj bezpłatnie swój wypadek.

  NASI PARTNERZY
  ZOBACZ NAS NA:
  KONTAKT

  © 2024 Campter Odszkodowania. Wszelkie prawa zastrzeżone.

   Twoje dane są u nas bezpieczne.

    Twoje dane są u nas bezpieczne.