Samochód zastępczy z OC sprawcy

,
Samochód zastępczy z OC sprawcy

Większość z nas codziennie korzysta samochodu. Wykorzystujemy go jako środek zarobku, dojeżdżamy nim do pracy, na zakupy, zawozimy dzieci do szkoły. W dzisiejszych czasach stał się niezbędny w codziennym funkcjonowaniu. W przypadku wystąpienia wypadku czy kolizji i uszkodzenia pojazdu nagle tracimy możliwość skorzystania z naszego samochodu. Likwidacja szkody trwa od kilku do nawet kilkudziesięciu dni, trzeba też doliczyć czas potrzebny na naprawę pojazdu lub zakup nowego przy szkodzie całkowitej. Przez tak długi czas ciężko jest obyć się bez środka transportu. Czy w takiej sytuacji należy nam się pojazd zastępczy? Oczywiście że tak! W tym artykule odpowiemy na kilka często zadawanych pytań.

W jakich sytuacjach należy mi się pojazd zastępczy?

Posiadanie samochodu i codzienne korzystanie z niego jest w dzisiejszych czasach standardem. Dlatego też każdemu poszkodowanemu należy się możliwość skorzystania z pojazdu zastępczego. Po zgłoszeniu szkody na pojeździe powinniśmy powiadomić ubezpieczyciela o chęci skorzystania z możliwości wypożyczenia innego środka transportu. Należy poinformować do jakich celów pojazd jest nam niezbędny np. do dojazdu do pracy. Obecnie formalności z tym związane są znacznie ułatwione, więc nie bójmy się skorzystać z przysługujących nam praw

Wypożyczając pojazd potrzebujemy tylko

  • oświadczenia sprawcy lub notatki policyjnej,
  • dokumentu tożsamości,
  • danych sprawcy, numeru polisy OC,
  • numeru szkody.

Ubezpieczyciel może nam odmówić pokrycia kosztów w dwóch przypadkach:

  • wtedy, gdy posiadamy inny pojazd podobnej klasy, którego nikt na co dzień nie użytkuje. Mógłby on trakcie likwidacji szkody służyć poszkodowanemu do codziennego użytku. Pamiętajmy że ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić odszkodowanie za doznaną krzywdę, ale nie można bezpodstawnie powiększać rozmiaru szkody np. wynajmując pojazd zastępczy jeżeli nie jest nam on potrzebny.
  • gdy zdecydujemy się na zawarcie ugody z ubezpieczycielem i przyjęcie pewnej sumy pieniężnej w  zamian za zrzeczenie się roszczeń z tytułu wynajmu pojazdu zastępczego.

Jaki pojazd zastępczy możemy wynająć?

Samochód zastępczy powinien być takiej samej klasy jak samochód poszkodowanego. Nie musimy się godzić na skorzystanie z samochodu niższej klasy. Jeżeli uszkodzono nam Mercedesa Klasy E z 2009 roku wartego około 40 tysięcy złotych nie musimy się godzić na wypożyczenie Nissana Mikry z 2010 roku wartego około 15 tysięcy złotych. Pamiętajmy jednak, że ubezpieczyciel zwróci koszty tylko do kwoty, w której zmieściłoby się wynajęcie samochodu z tego samego segmentu co nasz uszkodzony. Jeżeli zdecydujemy się na wypożyczenie lepszego pojazdu, to faktura za usługę nie zostanie pokryta w całości.

Czy trzeba udowodnić fakt wynajmu pojazdu?

Zdecydowanie tak. Ubezpieczyciel pokrywa koszty strat związanych z danym zdarzeniem. Za uszkodzony pojazd otrzymujemy osobne odszkodowanie. Jeżeli nie wynajmiemy pojazdu zastępczego, to nie poniesiemy z tym związanych kosztów, a więc odszkodowanie z tego tytułu nie będzie nam przysługiwać. Poszkodowany za pomocą rachunku lub faktury musi udowodnić fakt poniesienia szkody majątkowej. Na tej podstawie ubezpieczyciel zwróci pieniądze.

Skorzystać z wypożyczalni polecanej przez ubezpieczyciela czy wybrać samemu?

Podczas rozmowy z konsultantem w temacie zgłoszenia szkody na pojeździe musimy poinformować o chęci wynajmu pojazdu zastępczego. Ubezpieczyciele najczęściej proponują firmy z którymi współpracują w tym temacie. Poszkodowany nie musi oczywiście skorzystać z ich usług, ale porównując wszystkie za i przeciw jest to najlepsza opcja. W przypadku skorzystania z wypożyczalni partnerskiej ubezpieczyciel powinien bez problemu pokryć koszty faktury. Komunikacja między poszkodowanym, wypożyczalnią i ubezpieczycielem będzie dużo sprawniejsza. Jeżeli w ofercie Towarzystwa Ubezpieczeniowego nie znajdziemy samochodu, który odpowiadał naszym potrzebom, możemy skorzystać z usług innej firmy. Jednakże jeżeli w wybranym przez nas punkcie są inne stawki to możemy mieć problem z wyegzekwowaniem całości kosztów. Ubezpieczyciel może twierdzić, że niepotrzebnie powiększamy rozmiar szkody majątkowej.

Przykład :

W firmie partnerskiej TU wynajem pojazdu w danej klasie na jedną dobę kosztuje 140 zł.

W wybranej przez nas firmie wynajem podobnej klasy pojazdu na jedną dobę kosztuje 170 zł.

Samochód wynajmujemy na dwa tygodnie, czyli 14 dni.

Firma partnerska TU: 14 x 140 zł = 1960 zł

Firma poszkodowanego: 14 x 170 zł = 2380 zł

Różnica: 2380 –  1960 = 420 zł – kwota, której możemy nie odzyskać w przypadku samodzielnego wybory firmy.

Za wynajem pojazdu płaci ubezpieczyciel czy poszkodowany?

Mamy dwie możliwości rozliczenia w przypadku wynajmu pojazdu zastępczego:

  • Jeśli sami znajdziemy wypożyczalnię, będziemy musieli uiścić należność z góry. Dopiero po przedstawieniu faktury za usługę zostaną nam zwrócone pieniądze. Opcja ta wymaga od poszkodowanego większego nakładu czasowego.
  • Jeśli skorzystamy z usług firmy partnerskiej ubezpieczyciela możemy załatwić sprawę bezgotówkowo. Wtedy to ubezpieczyciel z wypożyczalnią rozliczają się bezpośrednio a poszkodowany nie musi angażować swoich funduszy na pokrycie kosztów wynajmu. Jest to bardzo wygodna opcja.

Skonsultuj szkodę na pojeździe i uzyskaj odszkodowanie.

Autor: Izabela Kicińska, Specjalista ds. szkód na pojazdach