Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny w Danii

Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny w Danii

Procedura uzyskania odszkodowania za wypadek samochodowy w Danii wygląda nieco inaczej niż w Polsce. Uczestnicy zdarzenia muszą skontaktować się  zawsze ze towarzystwem, w którym mają ubezpieczony pojazd w celu poinformowania o okolicznościach zdarzenia jak nie byli sprawcami zdarzenia oraz firmą ubezpieczeniową sprawcy wypadku celem uzyskania odszkodowania. Ciekawymi elementami jest to, że duńscy ubezpieczyciele  zazwyczaj automatycznie otrzymują raport policyjny a jeżeli sprawca zdarzenia nie miał ubezpieczenia zawsze konieczne jest przeprowadzenie postępowania sądowego, w wyniku  możliwe jest wyegzekwowanie od winnego pokrycia kosztów poniesionych strat.

Kiedy nr 112 a kiedy 114 w Danii czyli duński kodeks drogowy

Nr telefonu 112 należy wybrać jeśli wypadek drogowy spowodował poważne obrażenia. W takiej sytuacji konieczna jesy obecności Policji, straży pożarnej czy pogotowia. Pod 114 należy dzwonić jeżeli wypadek był na tyle poważny, że wymagana jest natychmiastowa pomoc ze strony Policji i służb ratowniczych ale nie spowodował poważnych obrażeń ciała. Warto przed wyjazdem do Danii na smartphonie zainstalować oficjalny duński program o nazwie 112 app. Aplikacja ta umożliwia wykonanie połączenia alarmowego z jednoczesny przekazaniem informacji (GPS) o miejscu zdarzenia.

W niektórych sytuacjach zawiadamianie Policji nie jest obowiązkowe np. zniszczenie znaku drogowego, potrącenia/zabicia zwierzęcia (jelenia, psa, kota itd.) czy stłuczce parkingowej.  Wówczas należy spisać protokół między kierowcami, który zawiera dane kierowców, nr tablic rejestracyjnych samochodów, krótki opis szkód, nr telefonów kontaktowych, nr polis ubezpieczeniowych itp. W każdej sytuacji warto wykonać zdjęcia uszkodzeń chociażby aparatem z telefonu komórkowego, gdyż mogą się być one przydatne w trakcie rozmów z ubezpieczycielem.

Oficer przyjmujący zgłoszenie może uznać, że obecność Policji na miejscu wypadku nie jest wymagana ale w takiej sytuacji z reguły udziela informacji dotyczących dalszego postępowania, w szczególności gdy uczestnicy wypadku nie zgadzają się co do ustaleń jego przebiegu.

Należy pamiętać, że paragraf 9 duńskiego kodeksu drogowego, nakłada obowiązek na każdego   uczestnika wypadku drogowego obowiązek podania danych personalnych oraz adresu na życzenie innego uczestnika wypadku. Pokreślić należy, że dotyczy to również cudzoziemców przebywających na terenie Danii.

Gdy na miejscu wypadku drogowego była policja, wówczas po zakończeniu działań i oględzin zostaje podjęta decyzja o ewentualnym spisaniu raportu i rozpoczęciu postępowania. Raport i informacje o postępowaniu otrzymują ubezpieczyciele uczestników zdarzenia oraz sami uczestnicy wypadku. Dopiero prokurator decyduje czy złamanie przepisów kodeksu drogowego wymaga nałożenia kary np. w postaci nałożenia grzywny, odebrania prawo jazdy itp. (formie pisemnej).

Rodzaje świadczeń w zawiązku z wypadkiem samochodowym w Danii

Jeżeli w wypadku drogowym pojawia się poszkodowany, który odniósł obrażenia wówczas dochodząc odszkodowania należy bazować na przepisach  ustawy o ruchu drogowym i ustawy o odpowiedzialności cywilnej z 07.05.2017.

Zakłady ubezpieczeń w Danii założyły jedno stowarzyszenie o nazwie DFIM, które obsługuje i rozlicza roszczenia, gdy nie da się zidentyfikować sprawcy zdarzenia gdyż zbiegł lub pojazd sprawcy był nieubezpieczony. Jest to odpowiednik polskiego UFG – Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Rodzaje roszczeń z OC pracodawcy:

  • zwrot kosztów zniszczonych rzeczy;
  • odszkodowanie za zniszczony samochód;
  • zwrot koszty leczenia i rehabilitacji;
  • zwrot utraconych dochodów;
  • odszkodowanie za ból i cierpienie;
  • odszkodowanie za zerwane więzi, w przypadku śmierci poszkodowanego;
  • odszkodowanie za utratę zdolności do pracy.

Skonsultuj roszczenia po wypadku w Danii – bezpłatnie.

Autor: Katarzyna Neczaj, Dyrektor ds. Sieci sprzedaży