- Campter Odszkodowania
- Odszkodowania w Irlandii
- Jak zachować się po wypadku w Irlandii?
Jak zachować się po wypadku w Irlandii?
Większość z nas, aktywnych kierowców przynajmniej raz w życiu ma pecha i bierze udział w wypadku komunikacyjnym. Na szczęście, w większości przypadków kierowca i/lub pasażerowie biorący udział w kolizji nie odnoszą poważniejszych obrażeń. Jeżeli jednak już doszło do wypadku w Irlandii i osoby biorące w nim udział odniosły obrażenia – mniej lub bardziej poważne- rozważnym posunięciem jest uzyskanie porady prawnej co do możliwości starania się o odszkodowanie. Osoba, która odniosła obrażenia musi być w stanie wykazać, iż do wypadku doszło z powodu zaniedbania (lub też częściowego zaniedbania) ze strony innej osoby. Zgodnie z prawem, wszyscy kierowcy w Irlandii muszą posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Oznacza to, iż jeśli doszło do wypadku, firma ubezpieczeniowa sprawcy pokrywa szkody spowodowane przez ich ubezpieczonego. Jeżeli jednak okazałoby się, iż kierowca, który spowodował wypadek nie jest ubezpieczony lub co gorsza opuścił miejsce wypadku, istnieje duże prawdopodobieństwo, iż Twoje odszkodowanie będzie wypłacone ze specjalnego funduszu Motor Insurers’ Bureau lub Motor Insurers’ Bureau of Ireland – organizacji stworzonej specjalnie w celu pokrywania szkód w tego typu wypadkach.
O czym pamiętać po wypadku w Irlandii?
- zapisz numer rejestracyjny pojazdu/pojazdów biorących udział w wypadku – jest to prawdopodobnie najważniejsza informacja, jakiej będziesz potrzebował. Zdarzały się sytuacje, w których kierowca wziął dane ubezpieczenia od innego kierowcy, po czym okazało się iż dane są niepoprawne lub w rzeczywistości w czasie wypadku pojazd w ogóle nie był ubezpieczony. Pamiętaj, iż takim przypadku Twój prawnik będzie musiał powiadomić Motor Insurance Bureau of Ireland o wypadku, jako że to właśnie oni zajmują się sprawami z udziałem nieubezpieczonych kierowców. Najważniejszą informacją dla Bureau jest właśnie numer rejestracyjny pojazdu. Informacja ta jest niezwykle pomocna dla Motor Insurance Bureau of Ireland, gdyż pozwala im ustalić tożsamość właściciela samochodu, a co za tym idzie, potencjalnie również i kierowcy, który prowadził pojazd w momencie wypadku i w rezultacie znaczenie szybciej zakończyć dochodzenie co do okoliczności sprawy.
- zapisz detale polisy ubezpieczeniowej sprawcy – można je z łatwością znależć na dysku znajdującym sie w dolnym rogu przedniej szyby samochodu (stanowi to wymóg na terenie Republiki Irlandii).
- zgłoś wypadek na policji – jeśli Garda nie przybyła na miejsce wypadku, powinieneś zgłosić się na najbliższy posterunek i poprosić Gardę, aby odnotowali informacje dotyczące wypadku. Będzie to miało znaczenie na późniejszym etapie sprawy, jeśli druga strona próbowałaby zaprzeczyć, iż w ogóle doszło do wypadku lub też gdyby okazałoby się, iż kierowca, który spowodował wypadek nie był ubezpieczony. Pamiętaj, że w sprawach, w których nie było ważnego ubezpieczenia Garda MUSI być powiadomiona w przeciągu 48 godzin. W przeciwnym razie Motor Insurance Bureau of Ireland może odmówić pokrycia szkody.
Czego nie czynić po wypadku w Irlandii?
- Nie przyjmuj odpowiedzialności za wypadek na miejscu zdarzenia – wiele osób byłoby zapewne bardzo zaskoczonych, gdyby dowiedzieli się, iż nie przyznawanie się do odpowiedzialności na miejscu wypadku jest wskazane jako jeden z warunków ich polisy ubezpieczeniowej. Można nawet zwrócić na to uwagę kierowcy, z którym miałeś wypadek i który domaga się od ciebie przyjęcia odpowiedzialności, gdyż jest to w interesie drugiej strony aby Twoja polisa nie została unieważniona. Nawet jeśli jest ewidentne kto jest odpowiedzialny za wypadek, wystarczy jeśli pomożesz drugiemu kierowcy (w szczególności w przypadku jeśli odniósł on jakieś obrażenia), a następnie wymienisz z nim potrzebne informacje i wspomnisz, iż zamierzasz powiadomić swoją firmę ubezpieczeniową o wypadku. Bardzo często słyszy się o kierowcach, którzy przyznali się do odpowiedzialności za spowodowanie wypadku na miejscu zdarzenia, a następnie temu zaprzeczali. Co prawda przyjęcie na siebie odpowiedzialność na miejscu zdarzenia nie przesądza o winie kierowcy, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla zainteresowanych stron jest powstrzymanie się od komentowania kwestii odpowiedzialności tuż po wypadku. Jeżeli Garda została wezwana na miejsce zdarzenia i zostaniesz spytany o przedstawienie okoliczności wypadku, po prostu wyjaśnij jak doszło do zdarzenia.
- Nie oddalaj się z miejsca wypadku zanim dojdzie do wymiany niezbędnych danych. Jeżeli masz do czynienia z poirytowanym kierowcą, który nalega, aby pojazdy pozostały w tej samej pozycji w jakiej zatrzymały się po kolizji, rozważnym posunięciem jest upewnienie się czy Garda została wezwana i czy potwierdziła, iż przyjadą na miejsce wypadku. Jeżeli nie mogą oni z jakiegoś powodu stawić się na miejscu, stanowczo i uprzejmie powiadom drugiego kierowcę, iż w związku z tym wywiązałeś się już z obowiązków spoczywających na tobie jako kierowcy i że zgłosisz się na posterunek Gardy osobiście w celu przekazania niezbędnych informacji. Jeżeli któryś z uczestników wypadku odniósł obrażenia i Garda została wezwana, pozostań na miejscu wypadku do momentu przybycia Gardy.
- Nie bierz dosłownie wszystkiego co drugi kierowca powiedział na miejscu wypadku. Bardzo często zdarza się, że któryś z kierowców przyjmuje na siebie odpowiedzialność za wypadek na miejscu zdarzenia, ale z biegiem czasu zmienia swoją wersję zdarzeń, co znacznie komplikuje sprawy. Jeżeli kierowca przyzna się przed Tobą do odpowiedzialności, poproś go o poświadczeniu tego na piśmie. Any uniknąć możliwych komplikacji, upewnij się, iż doszło do wymiany informacji, które mogą być potrzebne, zanim któraś ze stron opuści miejsce wypadku.
Walcz o odszkodowanie po wypadku w Irlandii
W większości wypadków, w wyniku których nikt nie odniósł obrażeń lub odniesione obrażenia nie są poważne i Garda nie uważa za niezbędne stawienie się na miejscu wypadku, powinieneś się upewnić, iż zapisałeś przynajmniej numer rejestracyjny pojazdu sprawcy. Informację tę powinieneś przekazać swojemu prawnikowi. Inne informacje, które mogą być przydatne Twojemu prawnikowi to: imię i nazwisko kierowcy, imię i nazwisko właściciela pojazdu, jeżeli nie jest on kierowcą, nazwa i adres firmy ubezpieczeniowej pojazdu, wraz z detalami polisy ubezpieczeniowej, data ważności polisy.
Skonsultuj swój wypadek w Irlandii. Napisz do nas.
Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań
Nasze porady ubezpieczeniowe
Dowiedz się jak dochodzić odszkodowań po wypadku z naszych materiałów wideo.