Protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy – protokół powypadkowy BHP

PROTOKÓŁ USTALENIA OKOLICZNOŚCI I PRZYCZYN WYPADKU PRZY PRACY POTOCZNIE NAZYWANY PROTOKOŁEM POWYPADKOWYM LUB PROTOKOŁEM BHP

Wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Pojęcie to zostało zdefiniowane w ustawie z dnia 30.10.2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Po zdarzeniu wypadkowym pracodawca jest zobowiązany do powołania zespołu powypadkowego, który ma za zadanie ustalenie okoliczności i przyczyn oraz dokonania kwalifikacji prawnej zdarzenia. Czyli przygotowuje Protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (zwany nazywany protokołem BHP oraz protokołem powypadkowym). Poprawnie przygotowany protokół pozwala na uzyskanie jednorazowego odszkodowanie ZUS oraz odszkodowanie z ubezpieczenia OC pracodawcy.

Pobierz wzór protokołu

Przykład wypełnienia dokumentu z omówieniem

Obowiązki pracodawcy po wypadku przy pracy pracownika

  • Udzielenie poszkodowanym pierwszej pomocy;
  • Zabezpieczenie miejsca wypadku;
  • Zawiadomienie o wypadku właściwego okręgowego inspektora pracy i innych organów;
  • Powołanie zespołu powypadkowego;
  • Ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku;
  • Sporządzenie i zatwierdzenie protokołu powypadkowego;
  • Doręczenie protokołu powypadkowego poszkodowanemu;
  • Doręczenie protokołu powypadkowego właściwemu inspektorowi pracy;
  • Zarejestrowanie wypadku;
  • Sporządzenie statystycznej karty wypadku GUS;
  • Określenie środków i wniosków profilaktycznych.

Wzory dokumentów związanych w wypadkiem przy pracy

Aktualne wzory dokumentów określone przez rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy najlepiej szukać w oddziel Państwowej Inspekcji Pracy lub na stronie internetowej PIP (https://www.pip.gov.pl/pl/bhp/wypadek-przy-pracy/9067,wzory-dokumentow.html).

Jak wygląda prawidłowy protokół bhp?

  1. Pierwsza strona: informacje na temat przedsiębiorcy, poszkodowanego, imiona i nazwiska członków zespołu powypadkowego oraz osoby zgłaszającej wypadek, plus przebiegu zdarzenia;
  2. Druga strona: opis przyczyn zdarzenia, z uwzględnieniem ewentualnych zaniedbań ze strony pracodawcy lub pracownika, w tym miejscu uwzględnia się również urazy jakich doznał poszkodowany (na podstawie dokumentacji medycznej);
  3. Trzecia strona: potwierdzenie lub nie wypadku przy pracy.

Sporządzenie i zatwierdzenie protokołu powypadkowego

Powołany zespół sporządza protokół powypadkowy w ciągu 14 dni od daty zgłoszenia wypadku i przekazuje niezwłocznie do zatwierdzenia pracodawcy. Sporządzenie protokołu w terminie późniejszym wymaga podania powodu takiej sytuacji w protokole. Dokument ten przygotowuje się w „niezbędnej liczbie egzemplarzy”, najczęściej są to 2 jeden dla poszkodowanego drugi dla pracodawcy. Poszkodowanego zawsze jest zapoznawany z treścią protokołu przed zatwierdzeniem go przez pracodawcę. Pracownik otrzymuje również pouczenia o prawie wniesienia „uwag i zastrzeżeń”.

Jeżeli w wypadku przy pracy ginie pracownik, to uprawniony członek jego rodziny lub organizacja związkowa, może wystąpić do właściwego sądu rejonowego z powództwem o ustalenie czy sprostowanie protokołu (podstawa: art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego).

Protokół powypadkowy wraz z załączonymi do niego dokumentami pracodawca musi przechowywać przez 10 lat.

Świadczenia z polisy OC pracodawcy oraz wypłata zasiłku chorobowego i jednorazowe odszkodowanie z ZUS

Prawidłowo sporządzony protokół powypadkowy pozwala poszkodowanemu na dochodzenie dodatkowych świadczeń takich jak odszkodowania z polisy OC pracodawcy oraz wypłata zasiłku chorobowego (100%) i jednorazowe odszkodowanie z ZUS.

Zgodnie z ustawą ubezpieczonemu pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy i doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Decyzja o przyznaniu lub odmowie i wysokości jednorazowego odszkodowania zapada w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych a decyzję wydaje się w terminie 14 dni od otrzymania orzeczenia lekarza orzecznika lub komisji lekarskiej. Wysokość jednorazowego odszkodowania z ZUS to 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu przewyższający procent, według którego ustalone było to odszkodowanie. Wniosek o jednorazowe odszkodowanie w przypadku śmierci poszkodowanego może złożyć również najbliższy członek rodziny. Kwoty świadczeń są ogólnie dostępne na stronie ZUS (http://www.zus.pl/jednorazowe-odszkodowanie-z-tytulu-wypadku-przy-pracy-lub-choroby-zawodowej).

Po zakończeniu postępowania z ZUS poszkodowany pracownik lub uprawniony członek rodziny może wystąpić o odszkodowanie z polisy OC pracodawcy, o ile powołany zespół w protokole powypadkowym zamieści wnioski wskazujące o wpływie pracodawcy na zdarzenie czyli jego winie. W przypadku tego świadczenia można mówić o następujących roszczeniach:

    Zostaw wiadomość, oddzwonimy.

    Twoje dane są u nas bezpieczne.

    FAQ

    Jak wysokie są koszty pomocy prawnej?

    Dzięki możliwości uzyskania bezpłatnej pomocy prawnej dla zarabiających miesięcznie mniej niż 26 666 NOK (osoba samotna) lub 40 833 NOK (współmałżonkowie lub mieszkający razem) poszkodowany nie ponosi kosztów obsługi prawnej. W przypadku przewyższenia progu dochodowego koszty prawne są ustalane indywidualnie do sprawy. Koszt postępowania sądowego może być znaczny, więc korzystniej zakończyć postępowanie polubownie.

    Co można zyskać korzystając z pomocy adwokata na miejscu?

    Korzystając z pomocy adwokata lub pełnomocnika w Norwegii przy dochodzeniu odszkodowania można uzyskać bezpłatną analizę prawną sprawy, zgłoszenie wszelkiego rodzaju świadczeń oraz zwrot kosztów pomocy prawnej, co daje 100% odszkodowania. Równocześnie adwokat doradzi, jakie dokumenty są konieczne, aby uzyskać zwrot wszystkich kosztów i adekwatną kwotę zadośćuczynienia. Adwokat pomoże także w kontakcie z NAV, odwoła się od ich decyzji lub pozyska niezbędną dokumentację. Równocześnie przeprowadzi także postępowanie reklamacyjne przed ubezpieczycielem, wynegocjuje korzystną ugodę lub skieruje sprawę do sądu, jeśli zaistnieje taka konieczność. To kompleksowa pomoc w dochodzeniu odszkodowania za wypadek w Norwegii.

    Czy można kontynuować leczenie powypadkowe w Polsce?

    W przypadku szkód komunikacyjnych nie ma znaczenia czy leczenie powypadkowe odbywa się w Norwegii, czy w Polsce. Ważne, aby pierwsza konsultacja medyczna nastąpiła w ciągu 72h od wypadku (lub najszybciej jak to możliwe). Wypadki przy pracy wymagają jednak uzyskania zgody NAV na wyjazd z kraju i kontynuację leczenia w Polsce. Bez takiej zgody może nastąpić wstrzymanie wypłaty świadczenia chorobowego po wypadku.

    Nasze porady ubezpieczeniowe

    Dowiedz się jak dochodzić odszkodowań po wypadku z naszych materiałów wideo.

    Campter Odszkodowania

    Dochodzenie odszkodowań po wypadkach za granicą. Wypadki i odszkodowania w Holandii. Skonsultuj bezpłatnie swój wypadek.

    NASI PARTNERZY
    ZOBACZ NAS NA:
    KONTAKT

    © 2024 Campter Odszkodowania. Wszelkie prawa zastrzeżone.

      Twoje dane są u nas bezpieczne.

        Twoje dane są u nas bezpieczne.