Umowa kupna-sprzedaży pojazdu

KUPNO LUB SPRZEDAŻ SAMOCHODU. UMOWA KUPNA SPRZEDAŻY

Patrząc na swoja rodzinę, znajomych, czy sąsiadów możemy z roku na rok zaobserwować zwiększenie ilości samochodów. Kiedyś jedna rodzina posiadała jeden samochód, z którego korzystali wszyscy członkowie a w chwili obecnej jest ich kilka. W dzisiejszych czasach większość osób posiadając prawo jazdy chce mieć swój własny pojazd. Najpierw zaczynamy od tańszego a potem wymieniamy na lepszy model. Dlatego też bardzo rozpowszechnił się rynek sprzedaży samochodów, więc umowa kupna sprzedaży stała się jednym z najczęściej stosowanych dokumentów. Trzeba mieć jednak na uwadze, że jest to umowa wiążąca obie strony, należy więc dokładnie sprawdzić wszystkie dokumenty, aby nie tylko mieć pewność że dokonaliśmy dobrego wyboru, ale też że nie będzie późniejszych problemów z rejestracją pojazdu.

Pobierz wzór umowy kupna-sprzedaży pojazdu

Co jest najważniejsze przy zawarciu umowy kupna sprzedaży?

Chcąc zakupić samochód, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić jego stan techniczny. Na oględziny warto zabrać zaprzyjaźnionego mechanika, bądź kogoś kto zna się na samochodach aby sprawdził jego stan. Powinniśmy też wykonać jazd próbną, aby sprawdzić, czy maszyna działa bez zarzutu i czy czujemy się w nim dobrze. Jeżeli już zdecydujemy się na zakup, musimy mieć przy sobie dowód tożsamości.

Do wypełnienia umowy potrzebujemy dowodu osobistego sprzedającego i kupującego, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu. Bardzo ważne jest wpisanie wszystkich danych czytelnie i poprawnie.  Nie może być ani jednego błędu, bo nie uda nam się przerejestrować samochodu w Wydziale Komunikacji i będziemy musieli wracać do sprzedającego i podpisać nowy, poprawiony dokument. Bardzo ważnym elementem jest numer VIN, a przed wpisaniem go do umowy powinniśmy sprawdzić, czy numer z dokumentu zgadza się z numerem wybitym na nadwoziu. Czasami w dokumentach znajdują się błędy, więc warto je wyłapać i sprostować.

Sprzedający powinien mieć również kartę pojazdu, a jeżeli kiedyś została zgubiona, powinna być odpowiednia adnotacja w dokumentach. Warto też pozyskać książkę serwisową. Sprzedający powinien nam też przekazać dowód zawarcia ubezpieczenia OC. Jeżeli pojazd był sprowadzony z zagranicy, to razem z samochodem powinniśmy otrzymać również dowód opłacenia opłaty recyklingowej, dowód opłacenia opłaty celnej i akcyzy.

Niestety w dzisiejszych czasach należy być bardzo ostrożnym w zawieraniu wszelkiego rodzaju umów. Zdarza się, że sprzedający namawia kupującego na wpisanie innej daty sprzedaży albo inną kwotę sprzedaży. Nie powinniśmy się na to godzić, bo możemy potem ponieść nieprzyjemne konsekwencje zarówno prawne jak i dotyczące późniejszego dochodzenia odszkodowania na szkodę z OC sprawcy.

Jakie są nasze obowiązki po zakupie samochodu?

 1. Opłacenie podatku – przy transakcji kupna sprzedaży pojazdu należy uiścić do Urzędu Skarbowego podatek od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% od wartości rynkowej pojazdu. Należy jednak pamiętać, że nie musi to być kwota zgodna z tą, która znajduje się na umowie. Nie warto więc zaniżać wartości pojazdu na umowie (co wiele osób robi), ponieważ podatek odprowadza się od kwoty wyliczonej z systemu odpowiedniej dla danego modelu samochodu. To, kto ma odprowadzić ten podatek reguluje umowa, ale najczęściej jest to kupujący. Podatek należy opłacić w terminie 14 dni od dnia kupna pojazdu.
 2. Rejestracja pojazdu – należy jej dokonać w Wydziale Komunikacji w terminie 30 dni od dnia zakupu samochodu. Należy mieć przy sobie umowę kupna pojazdu, dowód osobisty i dowód rejestracyjny z wpisem o aktualnym badaniu technicznym. Jeżeli termin się skończył, należy się udać na stacje diagnostyczną i wykonać przegląd samochodu. W dowodzie rejestracyjnym powinien się znaleźć wpis o dopuszczeniu pojazdu do ruchu.
 3. Opłacenie lub przepisanie ubezpieczenia OC – nowy właściciel pojazdu w terminie 30 dni ma obowiązek zawarcia umowy na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej z ubezpieczycielem lub jej przedłużenia w obecnym Towarzystwie Ubezpieczeniowym. Pamiętajmy jednak, że jeżeli pojazd nie posiada ważnego ubezpieczenia, to umowę OC trzeba zawrzeć w tym samym dniu, w którym kupi się pojazd.

Co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży pojazdu?

Umowa powinna być jak najbardziej precyzyjna i zawierać wszystkie ważne szczegóły, a więc:

 1. datę i miejsce zawarcia umowy,
 2. dane sprzedającego i kupującego (imię, nazwisko, pesel, adres zamieszkania, numer dowodu osobistego, można też dodać numer telefonu),
 3. dokładny opis samochodu (marka, model, rok produkcji, przebieg, numer VIN, kolor, numer rejestracyjny i numer karty pojazdu),
 4. cenę samochodu (wartość liczbowa i słownie),
 5. oświadczenie osoby kupującej pojazd o zaznajomieniu się z jego stanem technicznym,
 6. określenie, kto ma opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych,
 7. czytelny podpis obu stron.

W niektórych umowach może się znaleźć punkt lub paragraf mówiący o przelaniu wierzytelności związanej ze szkodą na pojeździe ze sprzedającego na kupującego. Zdarza się to często w przypadkach, gdy ktoś sprzedaje pojazd pokolizyjny lub powypadkowy naprawiony bądź nienaprawiony. Obie strony zawierające umowę powinny zwrócić uwagę na ten zapis i dogadać się, czy wierzytelność w stosunku do ubezpieczyciela OC sprawcy lub autocasco pozostanie w rękach sprzedającego, czy zostanie ona przekazana kupującemu (za ewentualną dopłatą do kwoty sprzedaży samochodu lub ramach tej kwoty). Załączona do artykułu przykładowa umowa kupna sprzedaży zawiera punkt mówiący o przelewie wierzytelności.

  Zostaw wiadomość, oddzwonimy.

  Twoje dane są u nas bezpieczne.

  FAQ

  Jak wysokie są koszty pomocy prawnej?

  Dzięki możliwości uzyskania bezpłatnej pomocy prawnej dla zarabiających miesięcznie mniej niż 26 666 NOK (osoba samotna) lub 40 833 NOK (współmałżonkowie lub mieszkający razem) poszkodowany nie ponosi kosztów obsługi prawnej. W przypadku przewyższenia progu dochodowego koszty prawne są ustalane indywidualnie do sprawy. Koszt postępowania sądowego może być znaczny, więc korzystniej zakończyć postępowanie polubownie.

  Co można zyskać korzystając z pomocy adwokata na miejscu?

  Korzystając z pomocy adwokata lub pełnomocnika w Norwegii przy dochodzeniu odszkodowania można uzyskać bezpłatną analizę prawną sprawy, zgłoszenie wszelkiego rodzaju świadczeń oraz zwrot kosztów pomocy prawnej, co daje 100% odszkodowania. Równocześnie adwokat doradzi, jakie dokumenty są konieczne, aby uzyskać zwrot wszystkich kosztów i adekwatną kwotę zadośćuczynienia. Adwokat pomoże także w kontakcie z NAV, odwoła się od ich decyzji lub pozyska niezbędną dokumentację. Równocześnie przeprowadzi także postępowanie reklamacyjne przed ubezpieczycielem, wynegocjuje korzystną ugodę lub skieruje sprawę do sądu, jeśli zaistnieje taka konieczność. To kompleksowa pomoc w dochodzeniu odszkodowania za wypadek w Norwegii.

  Czy można kontynuować leczenie powypadkowe w Polsce?

  W przypadku szkód komunikacyjnych nie ma znaczenia czy leczenie powypadkowe odbywa się w Norwegii, czy w Polsce. Ważne, aby pierwsza konsultacja medyczna nastąpiła w ciągu 72h od wypadku (lub najszybciej jak to możliwe). Wypadki przy pracy wymagają jednak uzyskania zgody NAV na wyjazd z kraju i kontynuację leczenia w Polsce. Bez takiej zgody może nastąpić wstrzymanie wypłaty świadczenia chorobowego po wypadku.

  Nasze porady ubezpieczeniowe

  Dowiedz się jak dochodzić odszkodowań po wypadku z naszych materiałów wideo.

  Campter Odszkodowania

  Dochodzenie odszkodowań po wypadkach za granicą. Wypadki i odszkodowania w Holandii. Skonsultuj bezpłatnie swój wypadek.

  NASI PARTNERZY
  ZOBACZ NAS NA:
  KONTAKT

  © 2024 Campter Odszkodowania. Wszelkie prawa zastrzeżone.

   Twoje dane są u nas bezpieczne.

    Twoje dane są u nas bezpieczne.