Odszkodowania komunikacyjne

Jeżeli doznałeś szkody w wypadku komunikacyjnym nie z własnej winy, masz prawo do odszkodowania. Skonsultuj bezpłatnie swoją sprawę.

Rocznie dochodzi w Polsce do około 40 tys. wypadków komunikacyjnych, na skutek których poszkodowani doznają strat materialnych i szkód osobowych. Reprezentujemy osoby poszkodowane nie z własnej winy w celu uzyskania należnych odszkodowań, zapewniając profesjonalną obsługę prawną oraz pokrycie kosztów postępowania sądowego.

Kto może ubiegać się o odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym:

Odpowiedzialność ubezpieczyciela OC pojazdu sprawcy wypadku

Wszelkie roszczenia powstałe na skutek wypadków spowodowanych przez pojazdy mechaniczne kierowane są do ubezpieczycieli OC komunikacyjnego, w którym ubezpieczony był pojazd sprawcy zdarzenia.

Odpowiedzialność Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w przypadku niewykrycia sprawcy lub braku ważnej polisy OC

Jeżeli sprawca zbiegł z miejsca wypadku i pozostaje nieznany lub nie posiadał ważnej polisy OC pojazdu, poszkodowani również mogą ubiegać się o odszkodowania z UFG. Jeżeli sprawca nie posiadał ubezpieczenia, UFG realizuje również roszczenia szkód na mieniu, jednak wyłącznie gdy poszkodowany doznał uszczerbku powyżej 14 dni.

Najczęściej prowadzone przez nas sprawy wypadków dotyczą:

    Zostaw wiadomość, oddzwonimy.

    Twoje dane są u nas bezpieczne.

    Najczęstsze pytania - odszkodowania komunikacyjne

    Dlaczego warto zlecić sprawę naszej Kancelarii?

    1. Pobieramy wynagrodzenie tylko w przypadku wygrania sprawy.
    2. Finansujemy ewentualny proces sądowy oraz pokrywamy koszty oddalenia powództwa.
    3. Oferujemy dodatkowe wsparcie finansowe poszkodowanych w trudnej sytuacji życiowej.
    4. Pomagamy zorganizować leczenie w prywatnych placówkach medycznych.
    5. Organizujemy dokumentację szkody (w tym dokumentację medyczną).
    6. Profesjonalna obsługa przedsądowa i sądowa.

    Jak długo trwa dochodzenie odszkodowania?

    Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych ubezpieczyciel zobowiązany jest do wypłacenia odszkodowania z polisy OC sprawcy wypadku w ciągu 30 dni od momentu otrzymania zgłoszenia szkody. W praktyce termin ten bywa nieprzestrzegany przez ubezpieczycieli co jest powodem skarg osób poszkodowanych i pełnomocników do Rzecznika Finansowego lub Komisji Nadzoru Finansowego. Przedłużanie postępowania likwidacyjnego przez ubezpieczycieli w wielu przypadkach jest niezasadne. Prawo dopuszcza jednak możliwość opóźnienia wypłaty odszkodowania nawet do 90 dni od momentu zgłoszenia szkody. Takie przypadki mają miejsce w sytuacji, gdy szkoda została przekazana do likwidacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego lub ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń było niemożliwe w 30-dniowym terminie (np. sprawca nie przyznaje się do winy, trwa postępowanie karne za spowodowanie wypadku). W przypadku przedłużenia postępowania likwidacyjnego ubezpieczyciel jest zobowiązany do pisemnego poinformowania poszkodowanego o przesunięciu terminu wypłaty odszkodowania.

    Ile mam czasu na zgłoszenie szkody po wypadku komunikacyjnym?

    Poszkodowany ma 3 lata na zgłoszenie szkody do właściwego ubezpieczyciela. W przypadku uznania wypadku za przestępstwo okres przedawnienia ulega wydłużeniu do 20 lat.

    Czy czekać ze zgłoszeniem szkody osobowej do momentu zakończenia leczenia?

    Dłuższe zwlekanie ze zgłoszeniem szkody osobowej nie jest zasadne. W wielu przypadkach poszkodowani leczą się miesiącami, czasami latami. W konsekwencji długie leczenie, zabiegi, operacje i rehabilitacja, mogą spowodować, iż całkowity czas leczenia przekroczy 3 lata i dochodzenie roszczeń będzie nieskuteczne (przedawnienie). Jednocześnie warto wspomnieć, iż złożenie roszczeń odszkodowawczych do ubezpieczyciela w trakcie leczenia nie oznacza rezygnacji czy zrzeczenia się roszczeń ze szkód mogących wystąpić po tym terminie. Poszkodowany ma prawo rozszerzyć roszczenia w przypadku pojawienia się nowej krzywdy (zdiagnozowania kolejnych dolegliwości i obrażeń powypadkowych) czy pogorszenia sytuacji zdrowotnej i finansowej na skutek znanych już obrażeń. Dzięki zgłoszeniu roszczeń po postawieniu diagnozy poszkodowany może uzyskać odszkodowanie szybciej, przeznaczając kwoty np. na leczenie.

    Nasze porady ubezpieczeniowe

    Dowiedz się jak dochodzić odszkodowań po wypadku z naszych materiałów wideo.

      Twoje dane są u nas bezpieczne.

        Twoje dane są u nas bezpieczne.