Złamanie nosa

Objawy uszkodzenia/złamania nosa oraz ich konsekwencje

Złamanie, czy też stłuczenie nosa jest bardzo powszechnym urazem występującym w wielu przypadkach, np. podczas upadku czy też uprawiania sportu. Czasami wystarczy też niefortunne uderzenie. Najczęściej jednak do uszkodzeń nosa dochodzi podczas wypadków drogowych, szczególnie wtedy, kiedy podczas jazdy nie zostały zapięte pasy bezpieczeństwa, a Poszkodowany podczas zderzenia z dużą siłą uderzył twarzą w kierownicę, tablicę rozdzielczą czy też zagłówek fotela przed sobą (jeżeli jechał z tyłu).

Wydaje się często, że jest to uraz niewielki, tymczasem może on skutkować dość poważnymi następstwami w postaci, np. urazów towarzyszących w okolicach nosa,  tj. oczu, zatok, jamy ustnej czy też samego mózgu. Najczęściej jednak konsekwencjami złamania nosa są jego deformacje (łącznie ze skrzywieniem przegrody nosowej), problemy z oddychaniem oraz zaburzenia węchu. Niestety zdarzają się również uszkodzenia na tyle poważne, że następuje utrata części nosa, częściowa lub całkowita (z kością nosa).

Do najbardziej charakterystycznych objawów złamania nosa należą:

  • zasinienie i obrzęk nosa oraz jego okolic (często większej części twarzy),
  • duży ból przy dotyku a nawet oddychaniu,
  • ból głowy,
  • krwawienie – czasami bardzo obfite,
  • problemy z oddychaniem a nawet zaburzenia widzenia.

Przy podejrzeniu uszkodzenia/złamania nosa, należy jak najszybciej zapewnić Poszkodowanemu  pomoc medyczną. Z racji położenia nosa, przy jego urazie może dojść również do uszkodzeń w obrębie twarzoczaszki, tj. zębów, warg, oczu i powiek, zatok, kości policzkowych, dołu czaszki itd.

Krwawienie również wymaga natychmiastowej interwencji i tamponady gdyż jeżeli jest bardzo silne, może doprowadzić do zasłabnięcia i wykrwawienia. W czasie oczekiwania na lekarza, można zastosować pochylenie głowy Poszkodowanego do przodu oraz zimne okłady w celu zmniejszenia krwawienia oraz obrzęku.

Uszkodzenia nosa a procent uszczerbku i odszkodowanie możliwe do uzyskania 

W przypadku urazów nosa określenie procentu uszczerbku na zdrowiu zależy oczywiście od rodzaju uszkodzenia oraz stopnia powikłań. Każdy przypadek należy tutaj traktować indywidualnie. Wiadomo, że jeżeli przy urazie nosa dojdzie również do innych uszkodzeń, np. powłok twarzy (blizny, ubytki), oczu, warg, itp. tym samym procent uszczerbku oraz samo odszkodowanie mogą być wyższe. Ogólnie jednak standardowa klasyfikacja może wyglądać następująco:

Wysokość uszczerbku na zdrowiu oraz odszkodowań za złamanie nosa

Oczywiście podane wartości odnoszą się głównie do potencjalnych kwot odszkodowania możliwych do uzyskania z OC. Nie stanowią one jednak ich precyzyjnego wyliczenia. Przyznane kwoty mogą być różne, co zależy od specyfiki przypadku.  Procent uszczerbku to tylko jeden z elementów składających się na kwotę roszczenia. Równie istotne są m.in.: charakter uszczerbku, jego następstwa, wiek poszkodowanego czy też jego zawód.

Uszkodzenia nosa i ich następstwa (w tym złamania kości nosa, uszkodzenia chrząstki)

Procent trwałego lub stałego uszczerbku na zdrowiu

Możliwa kwota świadczenia (widełki)

Uszkodzenie nosa bez zaburzeń oddychania i węchu, niewielkie blizny i  mała deformacja

1 – 5

1500 – 7500 zł

Uszkodzenie nosa z zaburzeniami oddychania, znaczna deformacja lub utrata części nosa

5 – 15

7500 – 22500 zł

Uszkodzenia nosa wraz z zaburzeniami zarówno węchu jak i oddychania – w zależności od nasilenia tych zaburzeń

15 – 20

22500 – 30000 zł

Zaburzenia węchu lub jego utrata (przy uszkodzeniu dołu czaszki)

1 – 5

1500 – 7500 zł

Utrata nosa całkowita (razem z kością nosa) lub częściowa

20 – 30

22500 – 45000 zł