Urazy nadgarstka

Do urazu nadgarstka dochodzi najczęściej w wyniku próby asekuracji przed upadkiem lub urazem.

Urazy nadgarstka

Do urazu nadgarstka dochodzi najczęściej w wyniku próby asekuracji przed upadkiem lub urazem. Podczas upadku w wyniku potknięcia na chodniku lub poślizgnięcia, gdy Poszkodowany upada na dłoń dochodzi do złamania kości nadgarstka lub nasady dalszej kości promieniowej. Siła z jaką ciało napiera podczas upadku na nadgarstek powoduje złamanie kości, szczególnie, gdy Poszkodowanym jest osoba starsza, u której występują zmiany osteoporotyczne.

Także podczas wypadków komunikacyjnych, gdy Poszkodowany chcąc zamortyzować uderzenie w pojazd próbuje bronić się przed zmiażdżeniem częściami pojazdu i wyciąga dłoń w stronę kokpitu lub poprzedzającego go siedzenia, siłą uderzenia dochodzi do pęknięcia kości nawet ze znacznym przemieszczeniem. Niestety taki odruch jest bezwarunkowy i Poszkodowany broniąc się przed doznaniem obrażeń, powoduje, iż siła uderzenia skupia się na dłoni i nadgarstku.

W przypadku urazów lub złamań leczonych opatrunkiem gipsowym częstym powikłaniem jest ograniczenie ruchomości, w związku z czym wypadek może powodować trwały i znaczny uszczerbek na zdrowiu.

Skręcenie nadgarstka

Oprócz poważnych złamań, często dochodzi także do zwichnięcia czy skręcenia w nadgarstku. Choć wydawać by się mogło, że taki uraz nie jest poważny, z powodu uszkodzenia drobnych struktur więzadeł i ścięgien w tym miejscu, jego konsekwencje mogą być bardzo uciążliwe.

Objawem skręcenia nadgarstka jest ból i obrzęk oraz niemożność poruszania ręką. Takie same, jak objawy złamania kości, jednakże w badaniu obrazowym nie widać przerwania struktur kostnych.

Uraz skrętny nadwyręża delikatne struktury więzadeł, ścięgien i mięśni. Takie mikrourazy mogą w konsekwencji prowadzić do problemów z ruchomością w stawie, nawracających stanów zapalnych lub trwałego ograniczenia ruchomości.

Skręcenia leczy się unieruchomieniem stawu oraz stabilizacją także w zakresie palców – celem odciążenia stawu i zaleczenia uszkodzeń. Niestety nieleczone lub niewyleczone zwichnięcie czy skręcenie może powodować ciągły ból stawu i nawracające stany zapalne.

Po usunięciu stabilizacji ręka wymaga rehabilitacji i umiejętnej fizjoterapii.

Skręcenie czy zwichnięcie nadgarstka może być dolegliwością przejściową, jednak gdy mimo usprawnienia i ćwiczeń nadal utrzymuje się ograniczenie ruchomości, problemy z podnoszeniem cięższych przedmiotów czy dolegliwości bólowe – oznacza to trwały uszczerbek na zdrowiu.

Uszczerbek na zdrowiu i kwoty odszkodowań za urazy nadgarstka

Uraz 

Procent trwałego lub stałego uszczerbku na zdrowiu

Możliwa kwota odszkodowania 

Skręcenie, zwichnięcie w obrębie nadgarstka, uszkodzenie skóry, mięśni naczyń w zależności od ubytków czy zniekształceń:

  
  • niewielkiego stopnia

prawy 1-10 %, lewy 1-8%

 

1 000 – 25 000 zł

  • średniego stopnia

prawy 10-20%, lewy 8-15%

8 000 – 50 000zł

  • dużego stopnia

prawy 20-30%, lewy 15-25%

 

15 000- 65 000zł

Ograniczenie ruchomości w obrębie nadgarstka w następstwie skręcenia, zwichnięcia – w zależności od zakresu ruchów i funkcji palców:

  
  • ograniczenie ruchomości

prawy 5-10 %, lewy 3-8%

 

3 000 – 25 000 zł

 

  • ograniczenie ruchomości dużego stopnia

prawy 10-20%, lewy 8-15%

8 000 – 50 000 zł

  • ograniczenie ruchomości dużego stopnia z niekorzystnym ustawieniem ręki

prawy 20-30%, lewy 15-25%

 

15 000 – 65 000 zł

 

Złamanie kości nadgarstka 

Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że nadgarstek składa się z aż 8 kości:

  • kości łódeczkowatej
  • kości księżycowatej
  • kości trójgraniastej
  • kości grochowatej
  • kości czwotobocznej większej
  • kości czworobocznej mniejszej
  • kości główkowatej
  • kości haczykowatej

Są to niewielkie kosteczki umiejscowione ściśle obok siebie w 2 rzędach tworzące połączenie kości śródręcza z kośćmi przedramienia (promieniową i łokciową) i pozwalające na wykonywanie ruchów ręką.

W wypadkach dość rzadko zdarzają się urazy kości nadgarstka, nie jest to jednak wykluczone. Złamaniu może ulec jedna lub kilka kości. Najczęściej dochodzi do złamania kości łódeczkowatej, szczególnie gdy zgięty grzbietowo nadgarstek jest odchylony do tyłu. Po złamaniu występują dolegliwości bólowe i obrzęk. Bez prawidłowego rozpoznania i badań obrazowych RTG można złamanie pomylić z niegroźnym otłuczeniem lub skręceniem.

Leczenie polega na unieruchomieniu gipsowym całego nadgarstka oraz przeprowadzeniu usprawnienia w trakcie dalszej rekonwalescencji. Pomocne bywają także zabiegi krioterapii polegające na chłodzeniu nadgarstka ciekłym azotem.

Uszczerbek i odszkodowanie za ZŁAMANIE KOŚCI NADGARSTKA

Uraz  Procent trwałego lub stałego uszczerbku na zdrowiuMożliwa kwota odszkodowania 
Złamanie kości nadgarstka (np. kości łódeczkowatej), uszkodzenia skóry, mięśni, naczyń – w zależno­ści od blizn, ubytków, zniekształceń, niestabilności, rozległości uszkodzenia, upośledzenia funk­cji, zmian troficznych i innych zmian wtórnych:  
  • niewielkiego stopnia
prawy 1-10 % / lewy 1-8%1 000 – 25 000 zł
  • średniego stopnia
prawy 10-20% / lewy 8-15%8 000 – 50 000 zł
  • dużego stopnia
prawy 20-30% / lewy 15-25%15 000 – 65 000 zł
Ograniczenie ruchomości w obrębie nadgarstka w następstwie złamania kości nadgarstka:  
  • ograniczenie ruchomości
prawy 5-10 %, lewy 3-8%3 000 – 25 000 zł
  • ograniczenie ruchomości dużego stopnia
prawy 10-20%, lewy 8-15%8 000 – 50 000 zł

Złamanie nasady dalszej kości promieniowej i łokciowej

Choć złamanie nasady dalszej kości promieniowej dotyczy złamania kości przedramienia, to ze względu na nieznaczne oddalenie od kości nadgarstka jest z nim ściśle związane.

Złamanie tzw. Collesa powstaje w odległości ok 2-2,5cm od nadgarstka w nasadzie dalszej kości promieniowej. Jest również nazywane złamaniem kości promieniowej w miejscu typowym bez przemieszczenia. Do tego typu złamania dochodzi często podczas upadków na rękę, kiedy cały ciężar ciała opiera się na nadgarstku.

Jeśli złamanie jest bez przemieszczenia wystarczy opatrunek gipsowy na 4-6 tygodni, bywa że konieczna jest stabilizacja za pomocą drutów, szczególnie gdy dochodzi do przemieszczenia odłamków kostnych. W trakcie stabilizacji należy zwrócić szczególną uwagę na utrzymanie ruchomości palców.  W przypadku złamania obu kości złamanie jest znacznie poważniejsze, jednak przy braku przemieszenia może zagoić się bez większego uszczerbku na zdrowiu.

USZCZERBEK NA ZDROWIU I KWOTA ODSZKODOWANIA za złamanie kości promieniowej i łokciowej

Uraz 

Procent trwałego lub stałego uszczerbku na zdrowiu

Możliwa kwota odszkodowania 

Złamania w obrębie dalszych nasad jednej lub obu kości przedramienia, powodujące ograniczenia ruchomości nadgarstka, ruchów obrotowych przedramienia, ruchomości palców i zniekształcenia – w zależności od stopnia zaburzeń czynnościowych:

 

 

 

 

 

  • bez lub z niewielkim zniekształceniem bez istotnych zaburzeń ruchomości, złamania bez przemieszczenia

 

r. prawa 1-3 %, r. lewa 1-2%

1 000 – 10 000 zł

 

  • średniego stopnia ze średnim ograniczeniem

r. prawa 3-10%, lewy 2-8%

2 000 – 25 000 zł

Powikłania po złamaniu w obrębie nadgarstka

W przypadku poważnych złamań z przemieszeniem odłamów, lub złamań zmiażdżeniowych po usunięciu gipsu lub stabilizacji może utrzymywać się ograniczenie ruchomości w nadgarstku, osłabieniu mogą ulec ścięgna i mięśnie powodując brak chwytliwości. W takim wypadku chwytanie, przenoszenie bądź podnoszenie przedmiotów może być utrudnione.

Jednym z powikłań pourazowych może być także zesztywnienie w nadgarstku– nieprawidłowy zrost może spowodować brak ruchomości stawu.

Zespół cieśni nadgarstka to zaburzenie funkcji nerwu pośrodkowego w następstwie przewlekłego ucisku – bywa konsekwencją nieprawidłowego założenia opatrunku gipsowego i jego długotrwałego utrzymania mimo zaburzenia czucia i ruchomości palców. Powodem może być także źle wygojone złamanie, gdy odłam kostny uciska nerw. Objawem schorzenia jest ból i drętwienie palców.  Wskutek niedokrwienia palców może nawet dojść do zmian degeneracyjnych.

Leczenie zespołu cieśni polega na wykonaniu zabiegu operacyjnego (zwiększeniu przestrzeni w kanale nadgarstka przez przecięcie więzadła poprzecznego). Rekonwalescencja po zabiegu może potrwać nawet do 3 miesięcy. Powrót do sprawności nie wymaga rehabilitacji.
Do rozwoju zespołu Sudecka (inaczej zwanego pourazowym rozszerzeniem lub zanikiem plamistym kości) najczęściej dochodzi po złamaniach, urazach stawów, stłuczeniach. Polega na postępującym zaniku mięśni i kości oraz zesztywnieniu stawów. Często występuje po złamaniu nasady dalszej kości promieniowej lub skręceniu nadgarstka. Czynnikiem sprzyjającym jej rozwojowi jest zbyt ciasno założony opatrunek gipsowy.

Objawy Zespołu Sudecka
  • samoistny silny i piekący ból
  • bolesność uciskowa
  • objawy zaburzeń w lokalnym krążeniu
  • nadmierna potliwość lub ucieplenie skóry
  • stopniowy zanik mięśni
  • nieregularne odwapnienia kości

Leczenie obejmuje leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, krioterapię, farmakoterapię na ukrwienie i uwapnienie kości. Czasami schorzenie wymaga zabiegu operacyjnego.

Wysokość odszkodowania PO ZŁAMANIU naDGARSTKA

Uraz  Procent trwałego lub stałego uszczerbku na zdrowiuMożliwa kwota odszkodowania 
Złamania w obrębie dalszych nasad jednej lub obu kości przedramienia, powodujące ograniczenia ruchomości nadgarstka, ruchów obrotowych przedramienia, ruchomości palców i zniekształcenia – w zależności od stopnia zaburzeń czynnościowych:

  

 

 
  • średnie lub duże zniekształcenia ze średnim ograniczeniem ruchomości, ze zmianami wtórnymi (np. zespół Sudecka i inne)
r. prawa 10-20 %, r. lewa 8-15%8 000 – 50 000 zł
  • bardzo duże zniekształcenia z dużym ograniczeniem ruchów, ze zmianami wtórnymi (np. zespół Sudecka i inne
r. prawa 20-30%,15 000 – 75 000 zł
Całkowite zesztywnienie w obrębie nadgarstka (stawu promieniowo – nadgarstkowego):  
  • w ustawieniu czynnościowo korzystnym
r. prawa 15-30%, lewy 10-25%10 000 – 75 000 zł
  • w ustawieniu czynnościowo niekorzystnym

r. prawa 25-45%, lewy 25-40%

25 000 – 100 000 zł
Uszkodzenie nadgarstka powikłane głębokimi trwałymi zmianami troficznymi, przewlekłym ropnym zapaleniem kości nadgarstka, przetoka­mi i zmianami neurologicznymi

r. prawa 1-10% (dodatkowo ponad uszczerbek za uraz)

r. lewa 1-10% (dodatkowo ponad uszczerbek za uraz)

 1 000 – 25 000 zł

(dodatkowo)

Utrata ręki na poziomie nadgarstkar. prawa 55% r., lewa 50%50 000 – 150 000 zł

    Zostaw wiadomość, oddzwonimy.

    Twoje dane są u nas bezpieczne.

    FAQ

    Jak wysokie są koszty pomocy prawnej?

    Dzięki możliwości uzyskania bezpłatnej pomocy prawnej dla zarabiających miesięcznie mniej niż 26 666 NOK (osoba samotna) lub 40 833 NOK (współmałżonkowie lub mieszkający razem) poszkodowany nie ponosi kosztów obsługi prawnej. W przypadku przewyższenia progu dochodowego koszty prawne są ustalane indywidualnie do sprawy. Koszt postępowania sądowego może być znaczny, więc korzystniej zakończyć postępowanie polubownie.

    Co można zyskać korzystając z pomocy adwokata na miejscu?

    Korzystając z pomocy adwokata lub pełnomocnika w Norwegii przy dochodzeniu odszkodowania można uzyskać bezpłatną analizę prawną sprawy, zgłoszenie wszelkiego rodzaju świadczeń oraz zwrot kosztów pomocy prawnej, co daje 100% odszkodowania. Równocześnie adwokat doradzi, jakie dokumenty są konieczne, aby uzyskać zwrot wszystkich kosztów i adekwatną kwotę zadośćuczynienia. Adwokat pomoże także w kontakcie z NAV, odwoła się od ich decyzji lub pozyska niezbędną dokumentację. Równocześnie przeprowadzi także postępowanie reklamacyjne przed ubezpieczycielem, wynegocjuje korzystną ugodę lub skieruje sprawę do sądu, jeśli zaistnieje taka konieczność. To kompleksowa pomoc w dochodzeniu odszkodowania za wypadek w Norwegii.

    Czy można kontynuować leczenie powypadkowe w Polsce?

    W przypadku szkód komunikacyjnych nie ma znaczenia czy leczenie powypadkowe odbywa się w Norwegii, czy w Polsce. Ważne, aby pierwsza konsultacja medyczna nastąpiła w ciągu 72h od wypadku (lub najszybciej jak to możliwe). Wypadki przy pracy wymagają jednak uzyskania zgody NAV na wyjazd z kraju i kontynuację leczenia w Polsce. Bez takiej zgody może nastąpić wstrzymanie wypłaty świadczenia chorobowego po wypadku.

    Nasze porady ubezpieczeniowe

    Dowiedz się jak dochodzić odszkodowań po wypadku z naszych materiałów wideo.

    Campter Odszkodowania

    Dochodzenie odszkodowań po wypadkach za granicą. Wypadki i odszkodowania w Holandii. Skonsultuj bezpłatnie swój wypadek.

    NASI PARTNERZY
    ZOBACZ NAS NA:
    KONTAKT

    © 2024 Campter Odszkodowania. Wszelkie prawa zastrzeżone.

      Twoje dane są u nas bezpieczne.

        Twoje dane są u nas bezpieczne.