Uraz obojczyka

Urazy związane ze zwichnięciem stawu mają związek z upadkiem na ramię lub wyprostowaną rękę, gdy dochodzi do rozerwania lub naruszenia struktur więzadłowych.

Zwichnięcie stawu barkowo-obojczykowego

Staw barkowo-obojczykowy łączy łopatkę z obojczykiem i służy do ruchów do przodu, obrotu i cofania ramienia. Stabilność stawu i jego ruchy zapewniają więzadło barkowo-obojczykowe oraz kruczo-obojczykowe.

Urazy związane ze zwichnięciem stawu mają związek z upadkiem na ramię lub wyprostowaną rękę,  gdy dochodzi do rozerwania lub naruszenia struktur więzadłowych. Najczęściej objawem zwichnięcia jest krwiak i obrzęk, lecz objawy bólowe mogą być niejednoznaczne, dlatego ważna jest diagnostyka RTG lub RM.

Wyróżniamy 6 stopni uszkodzenia stawu barkowo-obojczykowego:

  1. I stopień – delikatne naciągnięcie czy nadwyrężenie więzadła barkowo-obojczykowego bez zmiany pozycji obojczyka wobec wyrostka barkowego. Leczy się  zachowawczo, zimnym okładem i stosując środki przeciwbólowe
  2. II stopień – poszerzenie stawu barkowo-obojczykowego w wyniku rozerwania więzadła barkowo-obojczykowego i naciągnięcia więzadła kruczo-obojczykowego, może powodować lekkie przesunięcie końca obojczyka względem wyrostka barkowego. Również leczenie zachowawcze z zastosowaniem unieruchomienia w temblaku.
  3. III stopień – rozerwanie więzadła barkowo-obojczykowego oraz kruczo-obojczykowego z przemieszczeniem końca obojczyka w górę.  Leczenie wymaga tzw. tapingu i unieruchomienia na 2-3 tygodnie.
  4. IV stopień – rozerwanie więzadła barkowo-obojczykowego oraz kruczo-obojczykowego z tylnym przemieszczeniem obojczyka z oddzieleniem mięśnia czworobocznego i naramiennego od dalszej części obojczyka. Możliwa konieczność leczenia operacyjnego.
  5. V stopień – duże przemieszczenie dalszego końca obojczyka do góry z całkowitym rozerwaniem więzadeł barkowo-obojczykowego i kruczo-obojczykowego oraz mięśni czworobocznego i naramiennego. Unieruchomienie po leczeniu operacyjnym.
  6. VI stopień –  dolne przemieszczenie obojczyka pod wyrostek kruczy z możliwym uszkodzeniem mięśnia czworobocznego i naramiennego. Konieczność przeprowadzenia zabiegu operacyjnego, unieruchomienia oraz zabiegów usprawniających.

W przypadku poważnych urazów możliwe jest wystąpienie powikłań pourazowych w postaci zwyrodnienia stawu barkowo-obojczykowego.

Uraz 

Procent trwałego lub stałego uszczerbku na zdrowiu

Możliwa kwota odszkodowania 

Podwichnięcie, zwichnięcie stawu obojczykowo-barkowego – w zależności od ograniczenia ruchów, stopnia zniekształcenia i upośledzenia funkcji

  

zmiany niewielkiego stopnia

prawy 1-5 %  lewy 1-3%

1 000 – 15 000zł

zmiany średniego stopnia

prawy 5-15%    lewy 3-12%

3 000 –  35 000zł

znaczne zmiany

prawy 15-25%  lewy 12-20%

12 000 – 55 000zł

Złamanie obojczyka

Obojczyk jest kością o długości ok 15 cm, która łączy łopatkę z mostkiem. Jest widoczny i dobrze wyczuwalny, szczególnie u osób szczupłych. Wszelkie jego deformacje są zatem widoczne gołym okiem.

Złamanie lub pęknięcie obojczyka jest wynikiem upadku na bark lub silnego uderzenia. Zdarza się także, iż do złamania dochodzi w wypadkach komunikacyjnych przy silnym szarpnięciu w pasach bezpieczeństwa.

Objawy złamania obojczyka:

  • silny ból całego barku
  • obrzęk w miejscu złamania
  • problem z podniesieniem czy ruchami ramienia
  • przemieszczenie kości (także opadnięcie barku)
  • krwotok przy uszkodzeniu tętnicy

Złamaniu ulega zazwyczaj trzon obojczyka bywa jednak również tak, że złamaniu towarzyszy także podwichnięcie końca mostkowego obojczyka.

Leczenie złamania polega na stabilizacji stawu i ramienia, najczęściej stosuje się opatrunek gipsowy Dessaulta lub kamizelkę. Przy przemieszczeniu kości unieruchomienie ósemkowe.

U małych dzieci nie stosuje się opatrunków gipsowych.

W przypadku poważnego złamania z przemieszczeniem, lub złamania otwartego konieczne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego – stabilizacji za pomocą płyt i śrub. Uraz wymaga usprawnienia i rehabilitacji, aby przywrócić pełny zakres ruchomości ramienia.

Możliwym powikłaniem po złamaniu obojczyka może być uszkodzenie splotu barkowego, uszkodzenie nerwów lub skrócenie obojczyka a także osłabienie kończyny górnej i trwałe ograniczenie jej ruchomości.

Uraz 

Procent trwałego lub stałego uszczerbku na zdrowiu

Możliwa kwota odszkodowania 

Stan po złamaniu  obojczyka – w zależności od stopnia zniekształcenia i/lub ograniczenia ruchów

  

niewielkie zniekształcenie, bez ograniczenia ruchów

prawy 1-3 %  lewy 1-2%

1 000 – 8 000zł

średniego stopnia zniekształcenie i ograniczenie ruchu miernego stopnia

prawy 3-10%    lewy 2-5%

2 000 –  15 000zł

duże zniekształcenie i ograniczenie ruchu

prawy 10-25%  lewy 5-20%

5 000 – 55 000zł

Staw rzekomy obojczyka – w zależności od zniekształceń, przemieszczeń, upośledzenia funkcji kończyny

r. prawa 10-25%  r. lewa  5-20%

5 000 – 55 000zł

Uszkodzenia obojczyka powikłane przewlekłym zapaleniem kości, obecnością ciał obcych (z wyjątkiem ciał obcych związanych z zastosowaniem technik operacyjnych)

dodatkowo 1-5%

dodatkowo 1 000 – 15 000zł

    Zostaw wiadomość, oddzwonimy.

    Twoje dane są u nas bezpieczne.

    FAQ

    Jak wysokie są koszty pomocy prawnej?

    Dzięki możliwości uzyskania bezpłatnej pomocy prawnej dla zarabiających miesięcznie mniej niż 26 666 NOK (osoba samotna) lub 40 833 NOK (współmałżonkowie lub mieszkający razem) poszkodowany nie ponosi kosztów obsługi prawnej. W przypadku przewyższenia progu dochodowego koszty prawne są ustalane indywidualnie do sprawy. Koszt postępowania sądowego może być znaczny, więc korzystniej zakończyć postępowanie polubownie.

    Co można zyskać korzystając z pomocy adwokata na miejscu?

    Korzystając z pomocy adwokata lub pełnomocnika w Norwegii przy dochodzeniu odszkodowania można uzyskać bezpłatną analizę prawną sprawy, zgłoszenie wszelkiego rodzaju świadczeń oraz zwrot kosztów pomocy prawnej, co daje 100% odszkodowania. Równocześnie adwokat doradzi, jakie dokumenty są konieczne, aby uzyskać zwrot wszystkich kosztów i adekwatną kwotę zadośćuczynienia. Adwokat pomoże także w kontakcie z NAV, odwoła się od ich decyzji lub pozyska niezbędną dokumentację. Równocześnie przeprowadzi także postępowanie reklamacyjne przed ubezpieczycielem, wynegocjuje korzystną ugodę lub skieruje sprawę do sądu, jeśli zaistnieje taka konieczność. To kompleksowa pomoc w dochodzeniu odszkodowania za wypadek w Norwegii.

    Czy można kontynuować leczenie powypadkowe w Polsce?

    W przypadku szkód komunikacyjnych nie ma znaczenia czy leczenie powypadkowe odbywa się w Norwegii, czy w Polsce. Ważne, aby pierwsza konsultacja medyczna nastąpiła w ciągu 72h od wypadku (lub najszybciej jak to możliwe). Wypadki przy pracy wymagają jednak uzyskania zgody NAV na wyjazd z kraju i kontynuację leczenia w Polsce. Bez takiej zgody może nastąpić wstrzymanie wypłaty świadczenia chorobowego po wypadku.

    Nasze porady ubezpieczeniowe

    Dowiedz się jak dochodzić odszkodowań po wypadku z naszych materiałów wideo.

    Campter Odszkodowania

    Dochodzenie odszkodowań po wypadkach za granicą. Wypadki i odszkodowania w Holandii. Skonsultuj bezpłatnie swój wypadek.

    NASI PARTNERZY
    ZOBACZ NAS NA:
    KONTAKT

    © 2024 Campter Odszkodowania. Wszelkie prawa zastrzeżone.

      Twoje dane są u nas bezpieczne.

        Twoje dane są u nas bezpieczne.