Stosowne odszkodowanie

Stosowne odszkodowanie, sprecyzowane w art. 446.§ 3. Kodeksu Cywilnego, umożliwia bliskim osoby zmarłej dochodzenie jednorazowego świadczenia z tytułu pogorszenia sytuacji życiowej.

Stosowne odszkodowanie z tytułu pogorszenia sytuacji życiowej

Art. 446.§ 3. Sąd może ponadto przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego stosowne odszkodowanie, jeżeli wskutek jego śmierci nastąpiło znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej.

Zgodnie z powyższym artykułem osoby bliskie (rodzina, narzeczona, mąż, żona, dzieci, a także osoby bliskie – niezaliczone do rodziny) zmarłego na skutek wypadku mają prawo do ubiegania się o stosowne odszkodowanie – tylko w sytuacji, gdy dojdzie do pogorszenia ich sytuacji majątkowej i życiowej po śmierci bliskiej osoby.

Jeżeli na skutek wypadku zginął jedyny żywiciel rodziny, mąż i ojciec 3 dzieci – wszystkie te osoby mają prawo do stosownego odszkodowania. Konieczne jest udowodnienie pogorszenia się sytuacji finansowej osób bliskich po śmierci poszkodowanego. Jeżeli zmarły pracował i mieszkał sam, a o stosowne odszkodowanie będzie chciał wystąpić jego ojciec i matka – osoby te muszą udowodnić, że zmarły wspierał je finansowo. Jeżeli w wypadku zmarła babcia, którą utrzymywał wnuk – nie będzie on miał możliwości uzyskania stosownego odszkodowania.

Stosowne odszkodowanie jest roszczeniem:

    Zostaw wiadomość, oddzwonimy.

    Twoje dane są u nas bezpieczne.

    Najczęstsze pytania - stosowne odszkodowanie

    Jak wysokie są koszty pomocy prawnej w uzyskaniu stosownego odszkodowania?

    Dochodzenie stosownego odszkodowania po wypadku nie jest dodatkowo płatne, zapewniamy je w ramach obsługi prawnej sprawy.

    Co można zyskać korzystając z pomocy adwokata przy dochodzeniu stosownego odszkodowania?

    Korzystając z pomocy adwokata lub pełnomocnika przy dochodzeniu stosownego odszkodowania można uzyskać bezpłatną analizę prawną sprawy oraz  prawidłowe zgłoszenie i udokumentowanie roszczeń.

    Czy można uzyskać stosowne odszkodowanie nie mieszkając z poszkodowanym w wypadku?

    Stosowne odszkodowanie po wypadku można uzyskać,  jeżeli wskutek śmierci poszkodowanego nastąpiło znaczne pogorszenie sytuacji życiowej i materialnej jego bliskich.

    Można je uzyskać nawet jeśli nie mieszkało się ze zmarłym. Kluczowe jest wykazanie stopnia pokrewieństwa oraz potwierdzenie obowiązku alimentacyjnego ciążącego na zmarłym wobec osoby roszczącej lub pozostawania na jego utrzymaniu.

    Nasze porady ubezpieczeniowe

    Dowiedz się jak dochodzić odszkodowań po wypadku z naszych materiałów wideo.

      Twoje dane są u nas bezpieczne.

        Twoje dane są u nas bezpieczne.