Koszty opieki
Poszkodowany, który wymaga opieki osób trzecich lub bliskich ma prawo do roszczenia o zwrot środków wydatkowanych na ten cel.
Art.444 § 1 Kodeksu Cywilnego. W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu.
Kiedy przysługują koszty opieki?
- gdy poszkodowany nie jest zdolny do samodzielnej egzystencji;
- gdy potrzebuje pomocy przy podstawowych czynnościach higienicznych, myciu, ubieraniu, spożywaniu posiłków,
- gdy potrzebuje pomocy w domu – w sprzątaniu, gotowaniu, zakupach.
Komu należę się koszty opieki?
- osobom, które do opieki zatrudniły profesjonalną pomoc lub taka pomoc została przyznana z opieki społecznej, ale muszą za opiekę płacić;
- osobom, nad którymi opiekę sprawuje osoba bliska.
Najczęstsze pytania - koszty opieki
Jak wysokie są koszty pomocy prawnej przy dochoodzeniu kosztów opieki od Ubezpieczyciela?
Usługa dochodzenia zwrotu kosztów opieki dla poszkodowanych w wypadku nie jest dodatkowo płatna. Zapewniamy ją w ramach obsługi prawnej sprawy
Czy można uzyskać zwrot kosztów opieki jeśli nie korzystam z profesjonalnej opiekunki?
O zwrot lub refundację kosztów opieki mogą starać się osoby, które wymagają takiej opieki po wypadku ze względu na stan zdrowia, a zakres opieki oraz jej czas trwania będzie określony wymogami leczenia. Nie ma konieczności, by opiekę sprawowała profesjonalna opiekunka, może świadczyć ją osoba bliska poszkodowanemu.
Nasze porady ubezpieczeniowe
Dowiedz się jak dochodzić odszkodowań po wypadku z naszych materiałów wideo.