Dziedziczenie OFE
- bezpłatna analiza sprawy
- bezpłatna konsultacja z adwokatem
- bezpłatna wycena
Jeżeli zmarł Twój bliski, jesteś spadkobiercą lub uposażonym w umowie ofe, możesz odziedziczyć środki na przyszłą emeryturę.
Otwarte Fundusze Emerytalne rozpoczęły działalność w Polsce po reformie emerytalnej, w 1999 roku. Ich działalność miała doprowadzić do uzyskania przez osoby objęte ubezpieczeniem dodatkowej dopłaty do emerytury, ze środków wypracowanych przez OFE poprzez inwestycje na rynku kapitałowym (na rynku akcji, obligacji rządowych, funduszy inwestycyjnych). Wysokość środków zgromadzonych na subkoncie OFE zależała wprost od zarobków i składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).
Dziedziczenie środków z OFE po śmierci osoby bliskiej
Ustawodawca zapewnił bliskim osób zmarłych, ubezpieczonych w ramach OFE, możliwość dziedziczenia środków na przyszłą emeryturę. Niestety brak obowiązku informowania uposażonego oraz spadkobierców (rodziny) zmarłego o możliwości dziedziczenia środków powoduje, iż niewiele osób zdaje sobie sprawę z przysługujących im środków z OFE.
Dziedziczenie środków z OFE po śmierci osoby bliskiej
- małżonek, były małżonek osoby zmarłej, uczestniczącej w II filarze ubezpieczenia – OFE;
- osoby uposażone w polisie OFE, których zmarły wskazał jako osoby do objęcia środków na wypadek jego śmierci;
- spadkobiercy – jeżeli nie wskazano osób uposażonych w polisie;
- najbliższa rodzina zmarłego członka OFE (subkonta ZUS), czyli małżonek i dzieci, a w dalszej kolejności – rodzice i wnuki.
Kto był zobowiązany do posiadania konta w OFE?
Do posiadania rachunku w OFE był zobowiązany każdy urodzony po 31.12.1968, oraz dobrowolnie osoby urodzone po 31.12.1948 a przed 1.01.1969.
Jaka jest wysokość dziedziczonych środków w OFE
Najczęściej prowadzimy sprawy, w których poszkodowani otrzymują środki w wysokości 10-20 tys. zł.
Co zapewniamy naszym Klientom?
Gwarantujemy bezpłatna analizę sprawy. Pobieramy wynagrodzenie tylko w przypadku wygrania sprawy. Najczęściej prowadzimy sprawy, w których poszkodowani otrzymują środki w wysokości 10-20 tys. zł.
Najczęstsze pytania - dziedziczenie OFE
Jak wysokie są koszty pomocy prawnej?
- Pobieramy wynagrodzenie tylko w przypadku wygrania sprawy.
- Finansujemy ewentualny proces sądowy oraz pokrywamy koszty oddalenia powództwa.
- Oferujemy dodatkowe wsparcie finansowe poszkodowanych w trudnej sytuacji życiowej.
- Pomagamy w uzyskaniu zwolnienia z kosztów w postępowaniu sądowym
Co można zyskać korzystając z pomocy adwokata?
Korzystając z pomocy adwokata lub pełnomocnika przy dochodzeniu roszczeń z OFE można uzyskać bezpłatną analizę prawną sprawy oraz zgłoszenie świadczeń, równocześnie adwokat doradzi, jakie dokumenty są konieczne, aby uzyskać świadczenie. Obsługa prawna sprawy pozwoli na kompleksową pomoc w dochodzeniu środków z OFE.
Jak mogę uzyskać informację czy jestem osobą uposażoną w OFE?
Aby sprawdzić, czy jesteś uposażony w OFE do dziedziczenia:
1. skontaktuj się z ZUS, aby uzyskać informacje, czy zmarły był członkiem OFE. ZUS udzieli informacji na temat przynależności do funduszu emerytalnego
2. skontaktuj się z OFE, jeśli znasz nazwę funduszu emerytalnego. Fundusz emerytalny potwierdzi, czy jesteś uposażonym (beneficjentem) do uzyskania świadczeń po śmierci członka OFE.
Nasze porady ubezpieczeniowe
Dowiedz się jak dochodzić odszkodowań po wypadku z naszych materiałów wideo.